Bu alan adı satılıktır.

TÜRMOB’dan geri kazanım katılım payı uyarısı

TÜRMOB’dan geri kazanım katılım payı uyarısı


TÜRMOB'dan geri kazanım katılım payı uyarısı

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Masis Yontan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik taslağıyla birçok ambalaj malzemesi için katılım payı alınmasının planlandığını belirterek, "Bu malzemelerden bildirim ve beyanname istenmesi, uygulamanın neredeyse imkansız olması sonucunu doğuracaktır." ifadesini kullandı.

TÜRMOB'dan yapılan açıklamada, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen geri kazanım katılım payı uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Piyasaya arz edilen plastik poşetlerden 25 kuruşluk geri kazanım katılım payı alındığı ve bu payların beyan edilmesi gerektiği hatırlatılan açıklamada, plastik poşetler dışındaki koli, şişe, ilaç kutusu, elektronik eşya, beyaz eşya ambalajları, pil gibi diğer ürünler için de geri kazanım katılım payı alınmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmeliğin beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, bakanlıkça konuya ilişkin bir yönetmelik taslağı yayımlandığı ve buna göre poşet dışında kalan diğer ürünler için geri kazanım katkı payı uygulamasına 30 Haziran'da başlanmasının planlandığı bildirildi.


Kaynak: Hürriyet