Bu alan adı satılıktır.

Salıncak turizmi

Salıncak turizmi


Salıncak turizmi

Deniz, kum, güneş tatili ilk tercih olarak popülerliğini korusa da Türkiye’nin dört bir tarafındaki güzellikleri görmek isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Ya da ikinci tatil olarak akla ilk olarak kültür turları geliyor. Karadeniz’den Akdeniz’e, Ege’den Doğu Anadolu’ya kadar farklı lokasyonlardaki tatil bölgelerinin popülerliği her geçen gün yükseliyor. Tercihlerin farklılaşmasının nedenleri arasında ise sosyal medya kullanımının artması geliyor. Buna en iyi örneklerden biri ise Doğu ekspresi. Sosyal medyada sıklıkla paylaşılan Doğu ekspresi turları sonrasında trende yer bulmak çok zorlaşırken, artan taleple birlikte ‘turist ekspresi’ olarak ek seferler düzenlenmeye başladı.

TERCİHLER DEĞİŞİYOR

Sosyal medyanın etkisiyle son dönemlerde Doğu Karadeniz’deki Gito yaylası, Burdur ve Isparta’daki lavanta, gül bahçeleri turlarının popülerliği de bir hayli arttı. Tur şirketleri de turlarını buna göre şekillendirmeye başladı. Gito yaylasında kurulan salıncaklarda sallananların çektiği fotoğrafları sosyal medyadan paylaşmasıyla birlikte, bölgeye olan ilginin bir hayli yükseldiğine dikkat çeken Jolly Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, “Rize’de bulunan Gito yaylası son dönemin parlayan yıldızı oldu. Fotoğrafları görenler, bize gelip ilk olarak ‘bu fotoğrafların çekildiği yer tura dahil mi’ diye soruyor. Biz de bölgeye yaptığımız turlara burayı ekliyoruz. Elimizde olsa bu bölgeye yapılan tüm turlara bu yaylayı ekleyeceğiz. Ayrıca turistte büyük merak uyandıran iki yer Borçka ve Karagöl’ü de unutmamak gerekiyor” dedi. Karadeniz bölgesinin doğası ile yerli yabancı turistlerin ilgisini çektiğine dikkat çeken Gökçe, “Daha önce Ayder ve Uzungöl en ilgi çekici destinasyonlar arasındaydı. Artan yabancı turist sayısı ile birlikte bölgedeki esnaf yabancı turiste yönelmeye başladı. Ayder’de yaşanan dönüşümün de etkisiyle Türk misafirlerin tercihleri değişti. Bu bölgelerde konaklama yapmak yerine daha farklı yaylaları tercih etmeye başladık” dedi.

Gito yaylası dışında diğer popüler seyahat noktasının Burdur ve Isparta olduğunu vurgulayan Kerem Gökçe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gül hasatı ve lavanta hasadı dönemlerinden bölgeye talep artıyor. İnsanlar bu güzelliği önce fotoğraflarda görüyor sonra kendisi canlı olarak görmek istiyor. Isparta-Burdur’a gidip sonrasında Antalya’ya deniz tatiline geçen bir kitle oluştu. Turist eğlence mekanları, güzel restoranlar istiyor. Eğer yatırım yapılırsa büyük bir turizm hareketi oluşabilir. Bölge sadece gül ve lavanta bahçelerinden ibaret değil. Sagalasos antik kenti, Burdur Müzesi ve Eğridir Gölü gezilen yerler arasında.”


Kaynak: Hürriyet